ΜΠΑΣΚΕΤ

Ήττα στην Πρεμιέρα για την μπασκετική ΑΕΚ από το Λαύριο στα Άνω Λιόσια

Ήττα στην Πρεμιέρα για την μπασκετική ΑΕΚ από το Λαύριο στα Άνω Λιόσια. Εξαιρετικό το Λαύριο νίκησε την ΑΕΚ με 93-98.

Σούπερ Λαύριο «έριξε» βόμβα στην πρεμιέρα της Basket League. Η ομάδα του Κώστα Μέξα πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση και νίκησε την ΑΕΚ μέσα στα Άνω Λιόσια με 93-98, όντας σε όλο το παιχνίδι μπροστά στο σκορ.

Τρομερή ευστοχία για τους φιλοξενούμενους από τα 6.75 (14/30 τρίποντα) και διπλό για δεύτερη σερί σεζόν στο ίδιο γήπεδο.

Κορυφαίος του ματς ήταν ο Καστανέδα που τελείωσε το παιχνίδι με 26 πόντους και 2 ασίστ ενώ 19 πόντους είχε ο Μουρ. Για την απογοητευτική ΑΕΚ πρώτοι σκόρερ ήταν οι Τίλμαν και ΜακΡέι που σημείωσαν από 21 πόντους έκαστος.

Μόνο η πρώτη περίοδος ήταν ανταγωνιστική στο παιχνίδι. Με Κουζμίνσκας και ΜακΡέι η ΑΕΚ προηγήθηκε γρήγορα με 10-4 (3′), αλλά άμυνα δεν έπαιζε και το Λαύριο το εκμεταλλεύτηκε για το 26-28 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Το 32-31 τρία λεπτά μετά το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ήταν η τελευταία φορά που προηγήθηκε στο ματς η Ένωση, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν ό,τι θέλουν στο παρκέ και να φτάνουν στο +13 (35-48, 18′).

Παρόμοιο σκηνικό και στο δεύτερο ημίχρονο, με την ΑΕΚ να προσπαθεί να μπει στο ματς, αλλά το Λαύριο να κρατάει με άνεση. Η Ένωση μείωσε σε 47-54 (23′), όμως το Λαύριο είχε πάντα τις απαντήσεις και το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου το βρήκε μπροστά με διψήφιο (64-76, 30′).

Με τους Τίλμαν και ΜακΡέι πρωταγωνιστές οι «κιτρινόμαυροι» μείωσαν στους πέντε (81-86) στο 35′, αλλά δεν κατάφεραν κάτι περισσότερο, με το Λαύριο να βάζει μεγάλα σουτ και να παίρνει τη νίκη με 98-93.

Τα δεκάλεπτα: 26-28, 39-52, 64-76, 93-98

ΑΕΚ (Πλάθα): Χολ 2 (5 ασίστ, 4 κλεψίματα), Νετζήπογλου 9 (2/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές), Κουζμίνσκας 11 (3/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/6 βολές, 7 ριμπάουντ), Κώττας 5, ΜακΡέι 21 (3/5 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 3/4 βολές), Τίλμαν 21 (9/12 δίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Ραντλ 13 (2/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3/4 βολές), Καράμπελας 2, Φλιώνης 7 (1), Κουζέλογλου 2, Ματαλιωτάκης.

Λαύριο (Μέξας): Μουρ 19 (5/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 6/8 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χέλεμς 17 (5/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Ντε Τζούλιους 4, Καββαδάς 3, Θόρντον 17 (4/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Καστανέδα 26 (1/2 δίποντα, 6/12 τρίποντα, 6/7 βολές), Γκρόμοβς 2, Δεϊμέζης, Σπρίντζιος 3 (1), Παπαδάκης 7 (2/6 τρίποντα), Οικονομόπουλος.