ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗΝΕΑ ΑΕΚ

Η ΑΕΚ της Ευρώπης, επικράτησε 30-29 της Κρίενς Λουκέρνης, στο κλειστό των Άνω Λιοσίων

Η ενημέρωση της ΑΕΚ

Η ΑΕΚ της Ευρώπης, επικράτησε 30-29 της Κρίενς Λουκέρνης, στο κλειστό των Άνω Λιοσίων, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της EHF European League. Η «Ένωση» με ψυχή και πάθος, και παρά τα προβλήματα που αντιμετωπίζει με το γηπεδικό και τις χαμένες προπονήσεις, νίκησε την ισχυρή ελβετική ομάδα, παίρνοντας το πρώτο της δίποντο την εφετινή σεζόν στην Ευρώπη. Καθοριστικός παίκτης αποδείχθηκε ο Μαρτίνοβιτς, ο οποίος ήταν και MVP του παιχνιδιού.

Οι «κιτρινόμαυροι» ξεκίνησαν ιδανικά το παιχνίδι, με τους Μαρτίνοβιτς, Λέμος και Παπαδόπουλο να σκοράρουν και να βάζουν μπροστά στο σκορ την (3-2). Ο Μαρτίνοβιτς, μάλιστα, ήταν εξαιρετικός και με δύο διαδοχικά του τέρματα έδωσε «πνοή» τριών τερμάτων στην ΑΕΚ (6-3). Η Κρίενς εκμεταλλευόμενη τις δίλεπτες της ΑΕΚ μείωσε σε 6-5, αλλά ξανά με Μαρτίνοβιτς και Μαντάλινιτς, η ΑΕΚ κράτησε «απόσταση» (10-7, 11-8). Ο Κεδέρης και ο Παπαδόπουλος έκαναν το 14-9, ενώ το σκορ του ημίχρονου ήταν 15-12.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Κρίενς ξεκίνησε την υψηλή πίεση και μείωσε στο γκολ (20-19). Η ΑΕΚ στα μισά του β’ μέρους έχασε τον Σόκολιτς με τρίτη δίλεπτη και συνεπώς αποβολή, ωστόσο δεν πτοήθηκε. Με πέναλτι του Παπαδόπουλου έκανε το 23-20, ενώ ο Ζάμπιτς με γκολ από τη… σέντρα το 25-22. Ωστόσο, η Κρίενς δεν ήταν έτοιμη να τα παρατήσει. Δύο λεπτά πριν το τέλος ισοφάρισε σε 29-29, αλλά η ΑΕΚ με γκολ του Μαντάλινιτς πήρε τη νίκη, καθώς οι Ελβετοί χάσανε την τελευταία επίθεση.

ΑΕΚ – Κρίενς Λουκέρνη 30-29
Τα πεντάλεπτα: 4-2, 6-4, 8-6, 11-8, 13-9, 15-12 (Ημ.), 17-15, 20-19, 22-19, 25-22, 28-27, 30-29.
ΑΕΚ (Ντράγκαν Τζούκιτς): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 2, Ζάμπιτς 2, Κρητικός, Γιόνσον, Μαντάλινιτς 6, Μάλλιος 1, Ηλιόπουλος 1, Παπαδόπουλος 4, Παπαδιονυσίου, Λιάπης 1, Μαρτίνοβιτς 7, Αρσιτς, Σόκολιτς, Λέμος 4, Κεδέρης 2.
ΚΡΙΕΝΣ ΛΟΥΚΕΡΝΗ (Πέτερ Κουκούτσκα): Μπελκαϊντ, Κούτελ, Ορμποβιτς 3, Τσέπιτς, Σμιντ 11, Ντελκιάπο, Μούσα, Ιντρίζι, Λάνγκενικ 3, Βόλφισμπεργκ, Στίναερτς 5, Σλουμπφ 3, Σέλκερ 1, Ορτλι, Πελλεγκρίνι, Μπεμ 3.
Διαιτητές : Μάντσεν-Μόρτενσεν. Δίλεπτες: 7-3. Αποβολές: 1-0. Πέναλτι: 4-4.