ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ

Δεν τα κατάφερε η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ στο τελικό του Σούπερ Καπ

Δεν τα κατάφερε η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ στο τελικό του Σούπερ Καπ. Άτυχη ηττήθηκε (25-26) στο τελευταίο δευτερόλεπτο της παράτασης από τον ΟΣΦΠ/Όμιλο Ξυνή.

Αναλυτικά η ενημέρωση της ΑΕΚ

Άτυχη στάθηκε η ανδρική ομάδα Χάντμπολ της ΑΕΚ που ηττήθηκε (25-26) στο τελευταίο δευτερόλεπτο της παράτασης από τον ΟΣΦΠ/Όμιλο Ξυνή στον Τελικό του Super Cup, που διεξήχθη στο Κλειστό του Δαΐς. Οι Πρωταθλητές τα έδωσαν όλα, έφτασαν πολύ κοντά στη νίκη, έχοντας σουτ σε «νεκρό» χρόνο στο φινάλε της κανονικής διάρκειας, καθώς και άστοχο σουτ με τον Μαρτίνοβιτς 10″ πριν το τέλος της παράτασης, ωστόσο το γκολ του Σάββα με την κόρνα της λήξης οδήγησε στην απώλεια του τροπαίου. Φυσικά, τα σπουδαία είναι μπροστά για την ομάδα του Αλέξη Αλβανού, με το Πρωτάθλημα, το Κύπελλο και το EHF European League να ξεκινάνε το επόμενο διάστημα.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νωθρά και βαδίζοντας χέρι-χέρι (1-1, 2-3, 3-4, 5-5). Η ΑΕΚ με τον Μαντάλινιτς να ευστοχεί σε πέναλτι πέρασε μπροστά στο σκορ (6-5), ενώ ο ίδιος παίκτης σκόραρε για το 7-5. Η ΑΕΚ διατήρησε το +2 με τέρματα των Μάλλιου και Μαντάλινιτς (9-7), με τους «ερυθρόλευκους» να απαντάνε με σερί 4-0 για το 9-11 (25′), εκμεταλλευόμενοι την κόκκινη κάρτα που δέχθηκε ο Παπαδιονυσίου. Μαντάλινιτς και Ζάμπιτς βρήκαν δίχτυα, μειώνοντας σε 11-12, αλλά ένα γκολ των Πειραιωτών -ίσως και εκπρόθεσμο- με την κόρνα της λήξης διαμόρφωσε το 11-13 του πρώτου μέρους.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι σκόραραν ακόμα δύο τέρματα, ξεφεύγοντας στο σκορ με 11-15. Ο Λιάπης με δύο διαδοχικά τέρματα και με τον Άρσιτς να πραγματοποιεί σπουδαίες επεμβάσεις, έφερε την ΑΕΚ στο 13-15. Ο Αραμπατζής έδωσε μεγάλες επιθετικές ανάσες στην ΑΕΚ, μειώνοντας σε 15-17 και 16-18, αλλά ορισμένα λάθη των «κιτρινόμαυρων» έδωσαν την ευκαιρία στον ΟΣΦΠ/Όμιλο Ξυνή να ανεβάσει εκ νέου τη διαφορά στα 4 τέρματα (16-20). Από εκείνο το σημείο η ΑΕΚ ανέβασε ρυθμούς, έπαιξε καλύτερη άμυνα και έχοντας ως… πρώτα βιολιά στην επίθεση τους Μαντάλινιτς και Μαρτίνοβιτς ισοφάρισε σε 22-22, λίγα λεπτά πριν το τέλος. Η ΑΕΚ χάρη στις μεγάλες αποκρούσεις του Μάτσκεβιτς είχε την ευκαιρία να κατακτήσει τον τίτλο στην τελευταία φάση, ωστόσο δεν τα κατάφερε.

Στην παράταση, ο Μαντάλινιτς με πέναλτι σημείωσε το 23-22, με τους Πειραιώτες να απαντούν με τον ίδιο τρόπο. Οι «ερυθρόλευκοι» πέρασαν μπροστά στο σκορ με 23-24 και 24-25, με τον Μαντάλινιτς να σκοράρει ακόμα 2 τέρματα και να φέρνει το ματς στα ίσια. Η «Ένωση» εκτέλεσε την τελευταία της επίθεση με τον Μαρτίνοβιτς, ο οποίος αστόχησε και με την κόρνα της λήξης οι Πειραιώτες σκόραραν και διαμόρφωσαν το τελικό 25-26.

ΑΕΚ – Ολυμπιακός ΣΦΠ/Όμιλος Ξυνή 25-26
Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-5, 5-5, 8-6, 9-11, 11-13 (ημ.), 12-15, 17-21, 20-22, 21-22, 22-22, 23-23, 25-26.
ΑΕΚ (Αλέξης Αλβανός): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 4, Ζάμπιτς 1, Γιόνσον, Μάνταλινιτς 10, Μάλλιος 1, Ηλιόπουλος, Παπαδόπουλος, Παπαδιονυσίου, Κομαρζέφσκι 1, Λιάπης 4, Μαρτίνοβιτς 3, Άρσιτς, Σόκολιτς, Λέμος 1, Κεδέρης.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ (Νίκος Γραμματικός): Κοτανίδης, Τζηράς 2, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 2, Βίντα, Τζίμπουλας, Παπαντωνόπουλος 1, Κανδύλας, Σλίσκοβιτς 9, Δομπρής, Τσιγαρίδας 1, Πασσιάς 3, Μοντόρο 1, Σλαβούλιτσα, Μιχαηλίδης 2, Σάββας 4.