ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗΝΕΑ ΑΕΚ

Νίκη με 3-0 σετ για την ΑΕΚ κόντρα στον ΟΦΑ Απολλώνιο για την 13η αγωνιστική της Volley League Γυναικών

Η ενημέρωση της ΑΕΚ

Νίκη με 3-0 σετ για την ΑΕΚ κόντρα στον ΟΦΑ Απολλώνιο για την 13η αγωνιστική της Volley League Γυναικών. Η «Ένωση» δυσκολεύτηκε στο ξεκίνημα των δύο πρώτων σετ, όμως στη συνέχεια βρήκε ρυθμό και πήρε το πολύτιμο τρίποντο της νίκης, φτάνοντας τους 28 βάθμους.

Αγωνιστικά κακό ήταν το ξεκίνημα για την ΑΕΚ στο παιχνίδι, με την ομάδα του Απολλώνιου να παίρνει προβάδισμα στο σκορ (6-10, 10-14). Η «Ένωση» βρήκε ρυθμό στην επίθεση και κατάφερε να ισοφαρίσει το σετ με 15-15 και στην συνέχεια με ένα σερί 5-0 έκανε το σκορ 20-17, αναγκάζοντας τον προπονητή της φιλοξενούμενης ομάδας να καλέσει τάιμ άουτ. Οι αθλήτριες της «Ένωσης» δεν επηρεάστηκαν από την διακοπή του ρυθμού και κέρδισαν το σετ με 25-19.

To ίδιο νωθρό ξεκίνημα όπως στο πρώτο σετ είχε η ΑΕΚ και στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού, με την φιλοξενούμενη ομάδα να απόκτα προβάδισμα πέντε πόντων (5-10), αναγκάζοντας τον προπονητή της ΑΕΚ να καλέσει τάιμ άουτ. Το πάγωμα του ρυθμού αλλά και εύστοχες επιθέσεις της Στράντζαλη, έφεραν την «Ένωση» μπροστά στο σκορ με 12-11 με σερί 6-0. Τα κορίτσια της ΑΕΚ κράτησαν καλό ρυθμό και πήραν το σετ με 25-22.

Αποφασισμένη να τελειώσει το παιχνίδι μπήκε η ΑΕΚ στο τρίτο σετ αποκτώντας από νωρίς διαφορά ασφαλείας (7-2, 10-4). Ο «Δικέφαλος» εκμεταλλεύτηκε τα καλά τελειώματα της Στράντζαλη και της Τσάριτς και συνέχισε να αυξάνει την διαφορά (17-7), με το τελικό σκορ να είναι 25-15.

ΑΕΚ – ΟΦΑ Απολλώνιος 3-0