ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗΝΕΑ ΑΕΚ

Τη νίκη με 38-16 κατέκτησε η ανδρική ομάδα Χάντμπολ του Συλλόγου, καθώς επικράτησε του Πανελληνίου στο Κασιμάτης

Αναλυτικά η ενημέρωση της ΑΕΚ

Τη νίκη με 38-16 κατέκτησε η ανδρική ομάδα Χάντμπολ του Συλλόγου, καθώς επικράτησε του Πανελληνίου, στο «Γ. Κασιμάτης», στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Handball Premier. Οι «κιτρινόμαυροι» από το πρώτο μέρος πήραν μεγάλη διαφορά και δεν δυσκολεύτηκαν να φθάσουν στη νίκη. Ο Ντράγκαν Τζούκιτς άνοιξε το ροτέισον, ενώ να θυμίσουμε πως ακολουθεί ο ευρωπαϊκός αγώνας της Τρίτης με την Κρίενς Λουκέρνη, για την 6η και τελευταία αγωνιστική του Β’ Ομίλου στο EHF European League.

Η «Ένωση» μπήκε δυνατά και έβρισκε εύκολα τον δρόμο προς τα δίχτυα (5-1). Η ΑΕΚ, μάλιστα, απέκτησε στο 15λεπτο διαφορά 8 τερμάτων (12-4). Ο Πανελλήνιος δεν μπορούσε να βρει απαντήσεις και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε βρίσκοντας την ΑΕΚ μπροστά με 18-8.

Στο δεύτερο μέρος, η «Ένωση» πάτησε ακόμα περισσότερο το πόδι στο γκάζι (25-10), ξεφεύγοντας ακόμα και με 21 γκολ διαφορά (32-11). Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να μειώσουν περαιτέρω και η ΑΕΚ έφθασε στη νίκη με 38-16. Πολυτιμότερος παίκτης αναδείχθηκε το νέο μεταγραφικό απόκτημα του «Δικεφάλου», Ελίας Τόμε.

ΑΕΚ – ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ Γ.Σ. 38-16.
Τα πεντάλεπτα: 2-0, 5-1, 9-3, 12-4, 15-8, 18-8 (Ημ.), 21-9, 25-10, 30-11, 32-11, 34-13, 38-16.
ΑΕΚ (Ντράγκαν Τζούκιτς): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής, Ζάμπιτς 4, Κρητικός 2, Γιόνσον 6, Μαντάλινιτς, Μάλλιος 1, Ηλιόπουλος 3, Ρασπίτσος, Τόμε 6, Λιάπης 7, Μαρτίνοβιτς, Άρσιτς, Σόκολιτς 4, Λέμος 4, Κεδέρης 1.
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ Γ.Σ. (Νικόλαος Σαμαράς): Δούγιας, Αναγνωστόπουλος, Δανέζης, Βερτζώνης, Ψαρρός, Παπαδόπουλος, Στάθης 2, Μαυρομάτης, Νάκος 5, Ρούσος 4, Σκουρτάι, Προκοπίου, Κουτουλογένης 2, Βλαχοθανάσης, Αλικάκος 1, Χατζηγιάννης 2.
Διαιτητές: Γερουλάνος-Λεφάκης. Δίλεπτα 3-5. Πέναλτι: 3/4-1/2.