ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗΝΕΑ ΑΕΚ

Με άμυνα για ρεσιτάλ, η ΑΕΚ επικράτησε εκτός έδρας του ΓΑΣ Κιλκίς με 37-18 και έκανε το 5 στα 5 στη Handball Premier

Η ενημέρωση της ΑΕΚ

Με άμυνα για… ρεσιτάλ, η ΑΕΚ επικράτησε εκτός έδρας του ΓΑΣ Κιλκίς με 37-18 για την 6η αγωνιστική της Handball Premier και έκανε το «5Χ5» στο Πρωτάθλημα. Οι Πρωταθλητές μπήκαν απόλυτα συγκεντρωμένοι από το πρώτο λεπτό, έπαιξαν όμροφο χάντμπολ και γεμισαν χαμόγελα τον πάγκο του «Δικεφάλου». Ο Ντράγκαν Τζούκιτς είδε τους αθλητές του να τα δίνουν όλα, ακόμα και όταν η διαφορά είχε ξεφύγει, ενώ έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του. Πλέον, η ΑΕΚ έχει μπροστά της τη διακοπή για τις Εθνικές Ομάδες, και με την επιστροφή θα αντιμετωπίσει τον ΑΣΕ Δούκα εντός έδρας.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η «Ένωση» προηγήθηκε με σημαντική διαφορά από τα πρώτα λεπτά (1-5, 3-9). Η άμυνα και οι επεμβάσεις του εξαιρετικού Άρσιτς, έδιναν τη ευκαιρία στους «κιτρινόμαυρους» στην άλλη πλευρά του γηπέδου να φεύγουν στην κόντρα και να σκοράρουν εύκολα τέρματα, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 7-13.

Στο β’ μέρος, η εικόνα δεν άλλαξε ιδιαίτερα, με την ΑΕΚ να πιέζει στην άμυνα και να «χτυπά» στην κόντρα. Σόκολιτς, Κεδέρης και Αραμπατζής βρίκοντας κενούς χώρους ανέβασαν τη διαφορά στα 10 τέρματα (10-20). Γιόνσον και Μαρτίνοβιτς έκαναν ό,τι ήθελαν στην επίθεση, με την ΑΕΚ να φτάνει στο υπέρ της 23-10. Μάλλιος και Λιάπης σκόραραν σε κενή εστία (13-33), ενώ οι Γιόνσον και Σόκολιτς διαμόρφωσαν το τελικό 18-37.

ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ – ΑΕΚ 18-37
Τα πεντάλεπτα
: 0-3, 1-4, 3-5, 3-9, 4-12, 7-13 (ημ.), 10-20, 10-22, 11-24, 13-27, 14-34, 18-37.
ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ (Νίκος Γεωργιάδης): Μποροντάι, Μέτσης 2, Κύπραίος 1, Μήγγας 3, Φαχουρίδης, Ελευθεριάδης, Δημάκης, Βαφειάδης, Σιγγιρίδης 1, Καρβουνίδης, Φαχουρίδης Αρ. 3, Μπερεζνι 6, Γιαννακόπουλος, Γιαβασίδης 1, Ταραμόνλης.
AEK (Ντράγκαν Τζούκιτς): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 2, Ζάμπιτς 4, Κρητικός, Γιόνσον 3, Μαντάλινιτς, Μάλλιος 2, Ηλιόπουλος 4, Παπαδόπουλος, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης 4, Μαρτίνοβιτς 7, Άρσιτς 1, Σόκολιτς 3, Λέμος, Κεδέρης 6.
Διαιτητές: Θεοδοσίου-Παπούλιας. Δίλεπτα: 5-3. Πέναλτι: 3/4-0/1.