ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗΝΕΑ ΑΕΚ

Eκτός ευρωπαϊκής συνέχειας έμεινε η ΑΕΚ μετά την ήττα της από την Βολουντάρι στην Ρουμανία

Την ήττα με 3-0 σετ, γνώρισε η ΑΕΚ από την Βολουντάρι στην Ρουμανία, με αποτέλεσμα να μείνει εκτός ευρωπαϊκής συνέχειας.

Η «Ένωση» ξεκίνησε το πρώτο σετ δυναμικά, πιέζοντας την Βολουντάρι, μένοντας κοντά στο σκορ (8-7), όμως οι γηπεδούχες κατάφεραν να πάρουν διαφορά πέντε πόντων (13-8). Η ΑΕΚ πάλεψε και επέστρεψε (15-13), όμως αυτό δεν ήταν αρκετό, με την Βολουντάρι να καταφέρνει ξανά να αποκτήσει διαφορά ασφαλείας (21-15) και να κατακτά τελικά το σετ με 25-21.

Δυνατά ξεκίνησε το δεύτερο σετ και για τις δύο ομάδες. Η ΑΕΚ έμεινε κοντά στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του σετ (22-20), όμως στο τέλος (22-20), δεν κατάφερε να χαλάσει το σερί της Βολουντάρι και έχασε με 25-20.

Στο τρίτο σετ, η ΑΕΚ βρέθηκε αρκετές φορές μπροστά στο σκορ, αλλά οι γηπεδούχες βρήκαν τη λύση και πήραν προβάδισμα (16-13). Κάπου εκεί, τελείωσε και το ματς, αφού τα κορίτσια του Γιουνούς Οτσάλ, δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν και ηττήθηκαν και στο τρίτο σετ (25-18).

Η προσοχή πλέον στρέφεται στις εγχώριες διοργανώσεις, με την ΑΕΚ να στοχεύει στην κατάκτηση της κορυφής. Αξίζει να σημειωθεί, πως ούτε στη Ρουμανία, η ΑΕΚ αισθάνθηκε… μοναξιά, καθώς είχε στο πλευρό της, περίπου 20 ένθερμους «Ενωσίτες».

Βολουντάρι-ΑΕΚ 3-0
Τα σετ: 25-21, 25-20, 25-18
Τα σετ: 3-0 (25-21, 25-20, 25-18) σε 80′
ΒΟΛΟΥΝΤΑΡΙ (Μίλαν Λιούμπιτσιτς): Ζιβογίνοβιτς 14 (13/29 επ., 1 μπλοκ, 38% υπ. – 0% άριστες), Κασανόβα 18 (16/38 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τοντόροβα 6 (2/9 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Βαν Ντι Βάιβερ 2 (2 άσσοι), Ιονέσκου 4 (2/5 επ., 2 μπλοκ), Ραντόσοβα 8 (7/15 επ., 1 άσσος, 21% υπ. – 4% άριστες) / Βέρες (λ, 67% υπ. – 17% άριστες), Κοσίνσκι (λ), Νεσίμοβιτς 1 (1/1 επ.), Γκάλιτς.
Α.Ε.Κ. (Γιουνούς Οτσάλ): Γιώτα 4 (2/3 επ., 2 μπλοκ), Στράντζαλη 5 (5/20 επ., 25% υπ. – 11% άριστες), Κωνσταντινίδου 4 (1/5 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πάσκοβα 7 (6/29 επ., 1 άσσος, 44% υπ. -31% άριστες), Μπλάνκο 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Νικόλοβα 9 (6/23 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Ξηντάρα (λ, 38% υπ. – 15% άριστες), Κοσμά (λ), Καλαντάτζε 3 (2/4 επ., 1 άσσος), Καλντερόν 4 (4/10 επ., 0% υπ. – 0% άριστες), Ξανθοπούλου.