ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗΝΕΑ ΑΕΚ

Αγχώθηκε πολύ, αλλά τα κατάφερε η ΑΕΚ, που επικράτησε 3-2 σετ του ΑΟ Μαρκόπουλου για τo Volley League Γυναικών

Η ενημέρωση της ΑΕΚ

Αγχώθηκε πολύ, αλλά τα κατάφερε η ΑΕΚ, που επικράτησε 3-2 σετ του ΑΟ Μαρκόπουλου για την 17η αγωνιστική της Volley League Γυναικών, αφήνοντας ωστόσο πίσω έναν βαθμό. Οι «κιτρινόμαυρες», αν και προηγήθηκαν με 1-0 σετ, δεν είχαν ανάλογη συνέχεια, είδαν τις φιλοξενούμενες να ανατρέπουν την κατάσταση (1-2), ενώ έφτασαν και μία ανάσα από το 1-3 σετ. Η ομάδα του Γιουνούς Οτσάλ δείχνοντας τρομερά ψυχικά αποθέματα, επανήλθε, έστειλε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ, όπου στην παράταση, κατέκτησε τη νίκη και τους 2 βαθμούς, με τους οποίους πλησίασε στο -1 στην 3η θέση και τον ΑΟ Θήρας, πέντε αγωνιστικές πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας.

Πλέον, η «Ένωση» στρέφει την προσοχή της στον αγώνα Κυπέλλου κόντρα στην Ακαδημία Πρωταθλητών Πεύκων την ερχόμενη Τετάρτη (14/02), με στόχο να «τσεκάρει» το εισιτήριο για το Final-4 της διοργάνωσης.

Καλό ξεκίνημα για την ΑΕΚ στο πρώτο σετ, παίρνοντας από νωρίς μία καλή διαφορά (11-4). Οι φιλοξενούμενες το μόνο που κατάφεραν ήταν να πλησιάσουν στους 5 πόντους (23-18), όμως η «Ένωση» με σοβαρότητα κατέκτησε το σετ με 25-19..

Στο δεύτερο σετ, οι δύο ομάδες πορεύονταν χέρι-χέρι έως το 9-9. Με τη Μπλάνκο να παίρνει συνεχόμενες επιθέσεις η ΑΕΚ έφτασε στο υπέρ της 13-10. Η ομάδα του Μαρκόπουλου πίεσε στο μπλοκ και το σερβίς και έφερε το σετ στον πόντο (21-20), ενώ στη συνέχεια ισοφάρισε σε 22-22, με τον Γιουνούς Οτσάλ να καλεί τάιμ άουτ. Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να αντιδράσει και απώλεσε το σετ με 23-25.

Η ομάδα του Μαρκόπουλου ξεκίνησε καλύτερα το τρίτο σετ, αποκτώντας προβάδισμα με τέσσερις πόντους (2-6). Η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 7-7, με τις φιλοξενούμενες να «χτίζουν» μία σημαντική διαφορά (8-13, 12-17). Παρά τις προσπάθειες των Κυπελλούχων, οι φιλοξενούμενες κατέκτησαν το σετ με 19-25.

Με την πλάτη στον τοίχο ξεκίνησε η ΑΕΚ το τέταρτο σετ, μη έχοντας άλλη ευκαιρία για λάθη και κατάφερε να πάρει ένα πρώτο προβάδισμα με 3 πόντους (6-3). Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για τις «κιτρινόμαυρες» που είδαν το Μαρκόπουλο να έχει το προβάδισμα με 13-16. Η ομάδα του Γιουνούς Οτσάλ βελτιώνοντας σταδιακά κάποια πράγματα στο παιχνίδι της, μείωσε σε 22-23 και με πάθος και ψυχή κατέκτησε το σετ με 26-24.

Στο τάι μπρέικ, η «Ένωση» προηγήθηκε με 5-3 και 6-4, όμως με σερί 0-3, το Μαρκόπουλο έφτασε στο 6-7. Η ΑΕΚ ανέτρεψε την κατάσταση, έφτασε στο 12-10 και 14-12, όμως και πάλι δεν έφτασε στη νίκη. Το σετ οδηγήθηκε στην παράταση, με την ΑΕΚ να κατακτά τη νίκη στο σετ με 24-22 και στο παιχνίδι με 3-2 σετ.